Przekształcenie spółek po 30 kwietnia 2021 r.
Spółki komandytowe, które nie zdążyły przekształcić się w spółki jawne przed 1 maja 2021 r. mają aktualnie nie lada problemy księgowe i podatkowe. Będą je miały również przy sporządzaniu sprawozdania finansowego za 2021 r.
Po pierwsze spółki muszą na moment przekształcenia zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych (dalej: CIT) od tzw. niepodzielonych zysków. Po drugie będą zobowiązane w swoich księgach rachunkowych, mimo że formalnie nie musiały ich zamykać, wyodrębnić i podzielić zysk osiągnięty w 2021 r. w podziale na trzy okresu tegoż roku.
Jak wiadomo, na mocy przepisów ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2020 r. poz. 2123), spółki komandytowe zostały uznane za podatników CIT i tym samym muszą stosować przepisy o CIT, a nie o PIT.
Czytaj także:
Wiele spółek komandytowych, korzystając z zapisów art. 12 ust. 2 ustawy nowelizującej, postanowiło, że nowe przepisy stosuje począwszy od 1 maja 2021 r. W takim przypadku uzyskały one status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych z dniem 1 maja b.r.
Część spółek komandytowych zdążyła przekształcić się w spółki jawne do 30 kwietnia 2021 r. Spółka jawna powstała z przekształcenia spółki komandytowej nie jest podatnikiem CIT, przy zastrzeżeniu, że spółka komandytowa (poprzednik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta